Niegdyś Poległym – Teraz Umierającym

Nasza Fundacja uczestniczyła aktywnie w uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na Starym Cmentarzu w Słupsku pod Pomnikiem Katyńskim zgromadzeni oddali hołd uśmierconym w Katyniu. W sposób szczególny uczciła to także Dyrektor biura Fundacji Lex Humana, dr Anna Łozowska-Patynowska, składająca pod obeliskiem biało-czerwone kwiaty.

Informacja z dnia 13 kwietnia 1943 roku o wykryciu masowych grobów obiegła niemalże cały świat. Musieli skonfrontować się z nią Polacy, poznać całą prawdę, pojąć to zaskoczenie i niesamowite bestialstwo… Teraz stoimy wobec ponownej agresji sowieckiej, tym razem na Ukrainę, jesteśmy świadkami ludobójstwa niewinnych cywilów, a przede wszystkim dzieci konających na rękach swoich matek lub na ich zgwałconych ciałach. Należałoby zatem zapytać, gdzie istnieje granica, czy w ogóle istnieje?  

Symboliczny napis na wstędze wiązanki ofiarowanej zamordowanym w lesie katyńskim, brzmiący ‘Niegdyś Poległym – Teraz Umierającym’ oddał całokształt refleksji na temat zamordowanego człowieka. Człowieka unicestwionego w lesie katyńskim, zapomnianego, przysypanego piaskiem dziejów, a teraz, w XXI wieku potraktowanego z pogardą.

***

Walczmy o każdą ludzką istotę. Pamięć o niej i nieustanne podkreślanie godności to nasze najważniejsze zadanie.


Udostępnij ten tekst znajomym:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin