Animacje z dziećmi z Ukrainy

Dlaczego nie powiedzieć dziecku, że świat może być nie tylko zły, ale i dobry… Dlaczego nie pokazać mu, że empatia i przyjaźń są dwukierunkowe… Właśnie, dlaczego nie…

Doskonałym tego przykładem była dzisiejsza animacja przygotowana przez Fundację Lex Humana przy współpracy z Animatorem Iluzjonistą Amigol. To wydarzenie nie byłoby tak wyjątkowe, gdyby nie udział wolontariuszy, aktywnie zaangażowanych w jego przygotowanie. Agnieszce Błachnio i Jackowi Zbiegłemu składamy za to gorące podziękowania. Dzięki nim dzieci z ukraińskich domów dziecka, obecnie przebywające w ośrodku Lazur-Bis w Rowach, miały okazję uczestniczyć w przygotowanych wcześniej atrakcjach. Dziękujemy Pani Annie Nagi-Mordal za cieple przyjęcie.

Animacje, wspólne tańce, pokazy iluzjonistyczne, gimnastyka na matach i tory przeszkód, kolorowe balony, a także wata cukrowa zapełniły pustkę i niepewność codziennej egzystencji przybyłych do naszego regionu. Stały się osłodą gorzkich czasów. Rozwiały na chwilę obojętność, dały możliwość odbycia wspólnej zabawy, na równych, niczym nieobwarowanych zasadach.  

Ale to wszystko nie jest najważniejsze. Najistotniejsza dla nich jest obecność drugiej osoby, wsparcie i świadomość, że ktoś nad nimi czuwa. Tego brakuje im najbardziej, gdy przed ich oczami przesuwa się obraz po obrazie, gdy widzą zniszczone domy, w których niegdyś mieszkali, kiedy klatka po klatce tracą nadzieję na restytucję tego, co minęło.

Dzisiejsze spotkanie wniosło w ich życie coś nowego. Nauczyło inicjowania relacji międzyludzkich, umiejętności integracji z tymi, których wcześniej nie znali. Poprzez zabawę dochodzi się bowiem, jakże małymi kroczkami, do budowania czegoś większego, więzi z drugim człowiekiem, więzi, która w XXI wieku przeżywa ogromny kryzys.

Cieszymy się, że jako zespół organizatorski mogliśmy napisać wspólnie z dziećmi nową definicję człowieczeństwa.

Udostępnij ten tekst znajomym:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin