IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Rzeczpospolita domów”

Wczoraj mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w IX Międzynarodowej Konferencji Naukowej w cyklu Rzeczpospolita Domów. Dzięki współpracy naszej Fundacji z Instytutem Filologii Polskiej oraz Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Fundacją Prodire, stało się realne wysłuchanie wielu interesujących interpretacji i ujęć przewodniego motywu: ‘Domy utracone i odzyskane’. Interdyscyplinarna perspektywa przyczyniała się do poszukiwania wspólnoty mentalnej między przedstawieniami, okazała się także inspiracją do ciekawych dyskusji, poszukiwania relacji i osobistych przemyśleń.

Niezwykle pojemna problematyka mieściła w sobie zarówno kwestie mniejszości narodowych, przesiedleń w wielu kierunkach, napływu i odpływu ludności, jak i przenoszonych przez nich tradycji, kształtowania się struktury narodowościowej szczególnie mieszkańców Słupska a także pałaców i dworków w regionie słupskim i na Kaszubach. Nie zabrakło również odsłon literackich, które przybliżyły nam sytuację człowieka i jego relacji z przestrzenią domu. Obok referatów dotykających literatury wieku XVII, pojawiły się ujęcia z przełomu XVIII i XIX wieku, a także z czasów średniowiecza. Mogliśmy przysłuchiwać się interpretacjom bardzo odkrywczym, pokazującymi intertekstualne relacje między utworami również naszych niemiecki sąsiadów. Na szczególną uwagę zasługiwał fakt pojawienia się na obarach referatu poświęconego twórczości Eugeniusza Paukszty oraz fizycznej obecności jego syna, który udostępnił materiały archiwalne do analizy badawczej. Obrady uświetnił koncert. Przy akompaniamencie fortepianu (Witosława Frankowska) wystąpili: Karolina Borowczyk (wyjątkowy mezzosopran)  i Jakub Borowczyk(niezwykle oryginalny kontratenor), śpiewając w kilku różnych językach.

Doskonała organizacja konferencji przez Panią Prof. Krystynę Krawiec-Złotkowską oraz merytoryczne dyskusje w bardzo przyjaznej atmosferze zdecydowały o pomyślności tego wydarzenia.  

Z kolei dziś prelegenci odwiedzają Kluki i Czołpino. Życzymy wszystkim uczestnikom udanego pobytu w naszych regionalnych enklawach kultury.

Zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lat 2018-2030 PROO1a.

Udostępnij ten tekst znajomym:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin